Yozgat Peyzaj Firması – Kilitli Parke Taşı – Bahçe Duvar Yapımı

Yozgat Vip Peyzaj

100 % Müşteri Memnuniyetini esas alarak sürdürdüğümüz tüm faaliyetlerde nitelikli personel seçerek çalışmaya önem veriyoruz. Peyzaj Mimarı ve Ziraat Mühendislerimizin iş takibi ile bahçelerde sağlıklı görünüm adına süreklilik sağlamaktayız.

Vip Peyzaj 12 yıllık peyzaj uygulamaları deneyimi ile; bahçe düzenleme, bahçe bakımı, otomatik sulama sistemi kurulumu, çim alan tesisi kurulumu, toprak drenajı gibi temel peyzaj düzenleme faaliyetlerini sürdürmektedir.

Peyzaj firmaları sektöründe en iyi olma hedefiyle; çim nasıl ekilir, çim sulama sistemleri, hazır çim uygulamaları, spring sulama projelendirmesi gibi temel başlıklar için bu sorulara çözüm ortağı olma hedefiyle yaklaşarak yenilikçi projeler üretmektedir.

Peyzaj bitkileri seçilirken bahçe düzenleme de minimalist yaklaşımlar ile peyzaj tasarımlarımıza yön vermekteyiz. Fabrika peyzaj uygulamaları, çim bakımı, villa bahçesi peyzaj, site peyzaj, bahçe bakım danışmanlık hizmetleri ile rutin ziyaretler kapsamında iş takibi de yaparak ziyaretlerimizle bahçelerin sağlıklı yaşamasını ve sürekliliğini takip ederiz.

Vizyonumuz

Peyzaj projelendirme alanında, müşteri odaklı fikirler ile bahçe düzenleme hizmetlerinde çözüm odaklı yaklaşımlarda bulunmak.

Peyzaj firmaları içerisinde peyzaj mimarı ve ziraat mühendisi kadrosuyla alanda devamlı izleme metodu ile fark yaratarak bahçelerin genel durumlarını haftalık kontrol edilebilen ve sağlıklı yaşayan alanlar olarak tutmalıyız.

Misyonumuz

Peyzaj uygulamalarında yenilikçi yaklaşımlarla, bahçe yapısına uygun peyzaj örnekleri geliştirerek çevre ve iş sağlığı bilinciyle bahçe düzenleme ve bakım faaliyetlerinde müşteri beklentilerine en güzel şekilde cevap verebilmek için çalışmalıyız.

Neden Vip Peyzaj

10 yılı aşkın süredir peyzaj, bahçe düzenleme, bahçe bakım danışmanlık hizmetleri konusunda yerinde takip sistemi kurarak elde ettiğimiz birikimler ile yol aldık.

Bahçelerde birbirinin benzeri projeler üretmektense özgün , kalıcı, alana uygun alt yapı çalışmaları ile birlikte tasarım yanı güçlü ve müşteri odaklı yaklaşımlarda bulunduk.
Otomatik sulama, hazır çim, rulo çim uygulamaları, bahçe bakım hizmetleri gibi peyzaj işlerinde Yozgat merkezli firmamız önce alana uygun proje üretek ilerlemeyi seçmiştir.

Peyzaj örnekleri çeşitliliğini hedef alarak çevre düzenleme konusunda da birçok bahçe peyzaj uygulamalarına imza attık.

Villa bahçesi peyzaj, fabrika bahçeleri, otel peyzaj alanları gibi kurumsal peyzaj ihtiyaçları için öncesi ve sonrası bakım çalışmalarında da fark edildik.

Haftalık ziyaretler ile bahçe bakım hizmetlerinde düzenli raporlar sunarak iş takibi yapılmasının bilinciyle hareket ediyoruz.

VİP PEYZAJ Peyzaj, sonrasında bahçe bakım hizmetleri gibi ihtiyaçlarınızın her aşamasında özellikle taşeron kullanmadan yenilikçi yaklaşımları benimseyerek proje odaklı çözüm önerileri sunmaktadır.

Yozgat Kilitli Parke Taşı Döşeme Hizmetleri

Dış mekanda zemin kaplama işlemi için kilit taşı en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Maliyetinin uygun olması ve estetik görüntü sağlaması tercih edilme sebeplerinin temelindedir. Otoparkta, parklarda, sosyal tesislerde uygulandığı gibi kaldırım yollarına, özel yürüme için yapılan yollara da döşemesi yapılmaktadır. Kilitli taşlarda malzeme fiyatı çok uygun olduğu için metrekareler büyüklüğünde bir alanı çok uyguna mal edilebilir. Ayrıca uygulama ve işçilik maliyetleri de oldukça uygundur. Hızlı ve pratik şekilde uygulanabilmektedir. Birbirlerine kilitlenmesi ve bu şekilde monte ediliyor olması da sağlamlık veren bir özelliğidir. Uzun ömürlü yapılardır ve dış yapıya uyumlu olarak dayanıklıdır. Önemli olan dikkat edilmesi gerek nokta ise bu işin ustası tarafından yapılmasıdır.

T ve S şeklinde seçenekleri olan kilit taşlarının bunlardan başka birçok seçeneği bulunmaktadır. Kare, dikdörtgen, sekizgen, baklava dilimi şekilleri de estetik olarak görüntü bütünlüğü sağlamaktadır. Uzun süreli kullanım imkanı veren kilit taşı dışarıda kullanılıyor olması sebebiyle kolayca kirlenebilir. Kolay ve hızlı temizlik yapılabilir özelliğe sahip olmasının yanı sıra yıkama ya da silme yapılabilmektedir.

Kilit taşı uygulaması sonrasında deforme olama durumu ya da başka bir sebeple düzeltilmesi gerektiğinde bu işlemde oldukça kolaydır. Yeniden yapılandırılacak olan bölgeye kadar taşlar sökülür ve sorun giderilerek yeniden takılır. Sökülen taşların tekrar kullanılma özelliği bulunmaktadır. Böylece değiştirilmesi gereken bir taş için birçok taşın atılması gerekmez. Tekrar uygulama yapılarak kullanımına devam edilebilir.

Yozgat Kilitli Parke Taşı Nedir?

Kaldırım taşları 2000 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Eski Roma’da, bazı durumlarda hala kullanımda olan yolları inşa etmek için kullanılıyorlardı! Uzun ömürlü olduklarını kanıtladılar ve bu onları popüler bir yapı malzemesi yapan da bu.
Yozgat Kaldırım taşları genellikle tuğla, taş veya betondan yapılır. Ancak Cantera Stone, kireçtaşı, kaldırım taşı, bluestone ve arduvazdan yapılanlar gibi doğal taş kaldırım taşları da vardır.

Geçirimsiz bloklardır ve genellikle kumla ayarlanırlar. Eklemler kumla doldurulmuş olduğu için su aşağı doğru sızabilir.
Parke taşlarının diğer kaldırım türlerine göre ayırt edici yönü, beton veya asfalt gibi tamamen sağlam bir yüzey oluşturmak için bir araya getirilmemesidir. Genellikle birbirine kenetlenir ve bir arada tutulurlar ve dayanıklıdırlar ve biraz esnek kalırken çok fazla trafik, aşınma ve yüzey basıncına dayanabilirler.
Böylece, çatlamaya eğilimli değildirler ve gerekirse kolayca değiştirilebilirler.

Yozgat Kilitli parke taşları her türlü uygulamaya ve bireysel gereksinimlere uygun çeşitli şekil ve ebatlarda parçalanır. Düz fayans yüzeyleri simüle ederek farklı tasarım ve desenlerde döşenebilirler.

YOZGAT`DA SUNDUĞUMUZ PEYZAJ HİZMETLERİ

PEYZAJ

Vip Peyzaj, Peyzaj Çalışmaları akışı şöyledir; Peyzaj düzenleme çalışmaları, peyzaj projelendirme çalışmaları ile başlamaktadır. Peyzaj projeleri; bitkilendirme tasarımı, drenaj projesi, sulama sistemi projesi ve aydınlatma hatları projesi ile birlikte çizilen bir projeler bütünüdür. Yapılan bitkilendirme tasarımı projelerin de bitkilerin isimleri, kullanım alanları, renk ve şekil bakımından tasarımları belirtilir. Peyzaj ve çevre düzenlemesine dayalı tüm temel projelendirme, mühendislik, planlama, teknik çizim ve bilgisayarlı peyzaj modelleme hizmetleri verilmektedir.

Bahçe ve Çevre Düzenleme

Bahçe düzenlemesi profesyonellik ve mesleki birikim gerektiren önemli bir alandır. Bahçe düzenleme çalışmalarında bitki seçimlerinin önemi kadar bölgenin ortam koşulları da göz önünde bulundurulmalıdır. Gelişi güzel bitki seçimi ve yanlış uygulamalar maddi ve manevi kayıplara yol açarak hayallerinizin ertelenmesine sebep olacaktır.
Bahçe düzenleme de birçok faklı materyaller kullanılmaktadır. Bitkilerin yanı sıra dekoratif taşlar, doğal taşlar, ahşap yapılar, çam kabukları, süs havuzları, dekoratif saksılar bunlardan sadece bir kaçını oluşturmaktadır.

Drenaj Sistemleri

Drenaj:Toprak alanlardaki suyun gerektiğinden fazlasının alandan uzaklaştırılması için hazırlanan sistemlerdir.

  • Drenaj borularıyla toprak alanda imal edilenler
  • Drenaj levhalarıyla çatı ve kat bahçelerinde imal edilenler
  • Gölet altı ve çevresinde drenaj  borularıyla imal edilenler bu sistemleri oluştıururlar.

İmalatta suyun gideceği yere eğimin verilmesi drenajın ana öğesidir.drenaj yapılamayan alanlarda bitki kökleri aşırı suda kalarak bozulurlar.Bitki ve bahçe sağlığı açısından çok önemli bir konudur.Gereği gibi yapılmazsa istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Vip Peyzaj diğer konularda olduğu gibi drenaj konusunda da tecrube ve profesyonelliğine güvenerek müşteri memnuniyetini garanti etmektedir.

BAHÇE BAKIMI

Vip Peyzaj sizlere keyifle yaşayabileceğiniz mekanlar tasarlar ve uygular. Uygulanan bu alanların devamlılığı ve sürdürebilirliği için bakım hizmetini de yine uzman ekibimiz tarafından sizlerin hizmetine sunuyoruz. Bakım ekibimiz Peyzaj Mimarı ve Peyzaj Teknikeri kontrolünde tecrübeli bahçıvanlardan oluşmaktadır. Bahçenin her mevsim yaşanılır kılınmasını sağlayacak bakım hizmetlerimiz arasında çim ve bitkilerin gübre ihtiyacının karşılanması çim veya bitkilerdeki hastalık ve zararlıların tespit edilip gereken ilaçlamanın yapılması yabani otların toplanması bitkilerin budanması çim biçimi otomatik sulama sisteminin mevsime göre ayarının yapılması vb. hizmetler yer almaktadır.

 

PEYZAJ BİTKİLERİ TEMİNİ

Düzenlenecek park yada bahçenin iklim özellikleri, toprak yapısı, topoğrafik yapısı analiz edildikten sonra alanda kullanılacak bitkilere yönelik yapılan değerlendirme sonucunda uygun görülen bitkiler tedarik edilir.

TOHUMLA ÇİMLENDİRME

Birinci Yöntem: Tohumla Çim Alan Tesisi
Çim alanların kurulmasında seçilecek olan çim türleri ve ekim zamanı büyük önem taşımaktadır. Tohum ekimi oldukça basit olmasına rağmen çim alanların kurulmasında seçilecek olan çim türleri ve ekim zamanı büyük önem taşımaktadır. Tohumla uygulama çok basit bir işlem olmasına rağmen, düzgün ve titiz yapılmazsa ekimden önce yapılan bir çok işlem boşa gidebilir.
Uygulama; Alt yapısı hazırlanan (sulama, drenaj, nebati toprak dolguları) alan artık çim tohumu uygulaması için hazırdır.
Çim tohumları çok küçük oldukları için tohum yatağının hazırlanmasında ve ekimde gereken özen gösterilmelidir. Bu amaçla çim yatağı 10 cm derinliğe kadar milli toprak ve yeterince organik madde içeren malzeme ile karıştırılarak hazırlanmalıdır.
Tohum atılmadan önce çim başlangıç gübreleri veya çim taban gübrelerinin kullanılması da çim tohumlarının çimlenme sonrası sağlıklı beslenmeleri için uygun olacaktır. Ayrıca çim tohumu toz mantar ve toprak altı zaralıları ile karıştırılıp atılması da çimlenen çim bitkilerinin mantari hastalıklardan ve karınca gibi bir kısım canlıların tohumları taşımalarına engel olacaktır.
Elle veya makine ile yapılan ekimden önce silindir veya tokmak kullanılarak alan çok fazla olmamak kaydıyla sıkıştırılmalıdır.
Tohum atıldıktan sonra 1 cm kalınlığında kapak toprağı atılarak alan tekrar silindirlenmelidir.
Bu uygulamalardan sonra alanın düzgün sulanması neticesinde mevsimsel sıcaklıklar ve kullanılan çim tohumu türüne göre bir hafta içinde çimlenme ve kendini göstermeye başlayacaktır.
Çim sağlığı ve çimlenme alanın düzenli sulanması ile mümkündür.!

RULO ÇİM

İkinci Yöntem: Rulo Çim İle Hazır Çim Uygulaması
Belirli bir üretim sahası içerisinde yetiştirilen, çimlenmesi ve gelişimi sağlanan çim bitkilerinden oluşan dokunun uygun şartlara ulaştığında özel makineleri sayesinde kesilerek çim alan tesisi yapılacak alana rulo halde getirilip, alana uygulanarak alanın çimlendirilmesi işlemidir.
Hazır çim alınırken aynı bölge şartlarına sahip olması, uygulayacağımız alana uyumlu tekstürlerde olması gerekmektedir.
*Hazır çim ekme çime göre; günü birlik uygulama ve görsellik tamamlama yapar.
*Yabani otlardan arındırılmıştır.
*Başlangıçta tohumlu uygulamaya göre basıma daha dayanıklı ve sağlıklıdır.
*Daha erken sık bir doku oluşturur ve alana daha sık kaynar.
Başlangıç maliyeti yüksek gibi gözükse de daha sonraki bakım maliyeti düşünüldüğünde daha uygun maliyetlidir.
Tohumla uygulamada olduğu gibi alan hazırlığı tamamlanıp silindirle sıkıştırılan alana rulolar halinde getirilen çim ruloları, alana aralarında boşluk kalmayacak şekilde öpüştürerek alana serilir. Serim işlemi yapılan alan sulanarak silindirlenir.
Bazı uygulamalarda mevsimsel durumlara göre rulolar arasına mil yada toprak serilerek ruloların toprak ile birleşim noktalarından hava almasını engellemek gerekmektedir.Hazır çim uygulamasından sonra alanın bol bol sulanması da bu sebepledir. Alanın bol su ile sulanması ruloların alttan hava almasını engelleyeceği için tutmama yada kuruma minimuma iner.

HİDROSEEDİNG

Üçüncü Yöntem; Hidroseeding
Tohumlu uygulama yada hazır çim yapımının uygulamasının zor olduğu alanlarda; toprak erozyonu vb. gibi eğimli alanlar için sıkça kullanılan bir yöntem olup hızla tesis edilmesi ve yine topraksız ekim olduğu için yine son dönemde dikkat çeken bir çim alan tesisi uygulama türüdür.
Bu yöntemde hızlı, uygun maliyetli ve sorunsuz sık dokulu alanlar oluşturulur.

OTOMATİK SULAMA SİSTEMLERİ

Çimleriniz ve bitkileriniz hergün doğru zamanda otomatik olarak sulansın ve ölmesin. Siz çimleriniz ve bitkilerinizin sulanması ile zaman kaybetmeyin. Otomatik sulama sistemi kurulumu üzerine deneyimli uzman Peyzaj Mimarımız önce Sulama Sistemi Projesini hazırlar müşteriye anlatır. Sonrasında tecrübeli tesisat ekibimiz hızlı bir şekilde kurulumu yapar.
* Yağmurlama Sulama Sistemi. (Çim ve yer örtücü sulaması için)
* Damlama Sulama Sistemi. (Çalı, yer örtücü, ağaç sulaması için)
* Cansuyu Muslukları. (Elle sulama yapmak için)

SERT ZEMİN UYGULAMALARI

Sert zemin uygulama diğer adıyla yapısal peyzaj bir projede (Örneğin park projesi, bahçe projesi gibi) yumuşak peyzaj (Bitki ve topraklı alanlar) dışında kalan yürüyüş yolları, merdivenler, bahçe duvarları gibi imalatlar sert zemin (yapısal peyzaj) olarak adlandırılmaktadır. Rengarenk taşlarla bahçeler ahenklendirilirken aynı zamanda bu taşlar bahçede fonksiyonel olarak kullanılmaktadır. Doğal taş görünümünde yürüyüş yolları, park alanının zemininin yapılması, duvarların doğal görünmesi için doğal taşlarla kaplanması gibi birbirinden farklı dekorasyon ve uygulama yapılabilmektedir.